Haber

İtalya: Afrika’yı yalnız veya Çinlilere bırakmamalıyız

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Afrika’yı Çinlilere ve yalnız bırakmamaları gerektiğini söyledi.

Almanya’da düzenlenen 59’uncu Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Tajani, yaptığı konuşmada, “Güçlü bir Avrupa istiyorsak Afrika’ya bakmalıyız. Bu, geleceğimiz için değerli. Afrika’yı ne yalnız ne de Çin’e bırakmamalıyız. Bu bizim büyümemiz için, çok ciddi bir hata olur.” söz konusu.

Avrupa’nın güvenliğine daha fazla değer verilmesi gerektiğini belirten Tajani, “NATO içinde daha güçlü olmak istiyorsak Avrupa’nın güvenliğine ihtiyacımız var. Kendimizi korumak istiyorsak Avrupa savunmasına daha çok yatırım yapmalıyız ama transatlantik İttifakın bizim için çok önemli bir rolü var.Amerikalılarla çalışmak zorundayız.Biz bu dünyanın bir parçasıyız ve bu değiştirilemez.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü savaşın uluslararası hukuka uygun olmadığına değinen Tajani, “Ukrayna’da barış istiyoruz ama adalet olmadan barış olmaz. Ukrayna’nın bağımsızlığını ve bütünlüğünü istiyoruz.” dedi.

Antonio Tajani, Avrupa Birliği’nin (AB) genişleme sürecine de değinerek, “AB’nin Batı Balkanlar’a doğru genişlemesi için çok çalışmak gerekiyor. İtalya, Bosna-Hersek’e aday statüsü verilmesini destekledi. Yardım için daha fazlasını yapmalıyız” dedi. reformları bu ülkeler yürütür.” ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tajani, yasa dışı göç sorununun karşılaştıkları güvenlik sorunlarından biri olduğunu ve bu konuyu da ele almaları gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu