Haber

Finlandiya Başbakanı, Çin gemisinin doğal gaz boru hattına verdiği hasarı araştırmak için Çin ile işbirliği yapacak

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo, Estonya ile Finlandiya arasındaki doğal gaz akışını sağlayan Balticconnector boru hattının iki hafta önce “dış etkenlerden” dolayı hasar gördüğünü belirterek, “Hasar oluştuğunda bu bölgede bir Çin gemisi vardı. Şimdi ise bu bölgede bir Çin gemisi bulunuyordu. Bu geminin rolünü öğrenmek için Çin ile iş birliği yapıyoruz. “Bizimle iyi iş birliği yapacaklarına söz verdiler.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi için Brüksel’e gelen Orpo, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Orpo, Balticconnector boru hattının AB’nin stratejik güç altyapısının bir parçası olduğuna dikkat çekerek, bu boru hattında meydana gelen hasarın ardından çalışmaların tamamlanmasının ardından “net bir resim” oluştuğunu belirtti.

Balticconnector boru hattının 2 hafta önce “dış etkenlerden” dolayı hasar gördüğünü hatırlatan Orpo, “Hasar oluştuğunda bu bölgede bir Çin gemisi vardı. Şimdi bu geminin rolünü bulmak için Çin ile işbirliği yapıyoruz. Söz verdiler.” bizimle iyi işbirliği yapmak.” İfadelerini kullandı.

İsrail’deki durum sorulduğunda Orpo, İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğunu ancak insan haklarına da dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Orpo, “İnsani yardımın Gazze’ye ulaşmasını sağlamalıyız. Benim için en önemli şey onların insani yardım alabilmesi ve bizim bunun bir yolunu bulmamız. Bunu nasıl yapabiliriz konusunda tüm kapıları açık tutmak istiyorum. ” dedi.

Bölgede ateşkes ilan etme niyetinin sorulması üzerine Orpo, “İnsani yardım gelmeli” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu