Haber

Almanya, Deprem Mağdurlarına Uygulanan ‘Kolaylaştırılmış Vize’yi Sonlandırıyor

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Almanya’nın depremzedeler için kolaylaştırdığı vize uygulaması sona eriyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu başvuru çerçevesinde alınan başvuru sayısında önemli düşüş yaşandığı belirtilirken, federal hükümetin önümüzdeki dönemde olağan vize başvurusunun yeterli olacağını değerlendirdiği belirtildi.

DW Türkçe’nin haberine göre Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, basitleştirilmiş vize uygulamasının Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından acil ihtiyacı karşılamak için sınırlı bir süre için getirildiğini ve bunun kalıcı bir çözüm olarak görülmediğini sözlerine ekledi.

Basitleştirilmiş vize uygulaması çerçevesinde, Almanya’da 1. ve 2. derece yakınları bulunan depremzedelere ilk aşamada 90 gün süreyle Almanya’ya gelme imkanı verilmiş ve başvuru Mayıs ayı başında 3 ay uzatılmıştır. Bu süre 6 Ağustos’ta sona eriyor.

Sözcü, depremin ardından basitleştirilmiş vize uygulaması çerçevesinde 12 bin 300’ü Schengen vizesi olmak üzere toplam 16 bin 200 depremzedeye 90 günlük vize verildiğini, aile birleşimi çerçevesinde 3 bin 800 uzun süreli vize alındığını bildirdi.

Sadeleştirilmiş uygulama çerçevesinde depremzedelerin başvuruları öncelikli olarak ele alınmıştır. Dışişleri sözcüsü, diğer olağan Schengen vize başvurularının da belirli bir süre içerisinde sonuçlandırılması gerektiğine dikkat çekerek, mevcut koşullarda imtiyazlı uygulamaya yer olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu