Haber

Pentagon’dan ‘SDG’ açıklaması: IŞİD’e karşı birlikte çalışmaya devam edeceğiz

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye’nin Deyrizor vilayetinde Arap aşiretleri arasında yaşanan çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye’de önceliklerinin IŞİD’le mücadele olduğunu belirten Ryder, ülkenin doğusunda ve kuzeyinde yaşananları yakından takip ettiklerini söyledi.

Ryder, “Çatışmada SDG’yi destekleyecek misiniz?” Kendisi şu yanıtı verdi: “IŞİD’i yenilgiye uğratmak ve bölgesel güvenlik ve istikrarı desteklemek için Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız ve tek odak noktamız da bu olmaya devam ediyor. Geçen hafta da söylediğim gibi, bu kritik işten uzaklaşmak istikrarsızlık yaratır ve IŞİD’in karşılık vermesine yardımcı olur.” yeniden canlanma riskini artırıyor.”

Ne oldu?

QSD’nin Deyrizor Askeri Konseyi’nin Arap komutanı Ahmed Ebu Havle (Ahmet El Habil), IŞİD kümesiyle iç ilişkileri olduğu şüphesiyle SDG tarafından tutuklandı ve çatışmaların ortasında şiddetli çatışmalar yaşandı. QSD ile Arap aşiretlerinin silahlı mensupları da buna tepki gösterdiklerini açıkladı. Çatışmalarda QSD üyeleri, Deyr el-Sikrim Askeri Heyeti üyeleri, aşiret üyeleri ve sivillerin de aralarında bulunduğu en az 50 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. (DIŞ HABER)

baskale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu