Haber

Menendez, F-16 kuralını açıkladı: Erdoğan halini değiştirmeli

Senato Dış İlişkiler Komitesi Demokrat Başkanı Bob Menendez gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın NATO müttefiklerini ve komşularını F-16 satışını onaylamaya çağıracağını söyledi. “Daha az kavgacı bir tavır sergilemesi gerektiğini”dedi.

Menendez, “Artık önemli olan, Erdoğan’ın Türkiye ile geleceğe nasıl ilerlemek istediği. Rotasını değiştirmek istiyorsa, bunu görmek için sabırsızlanıyorum.”söz konusu.

Menendez, Erdoğan’ın durumunda bir değişiklik olmazsa F-16 satışındaki konumunu sürdüreceğini, “Şu ana kadar gördüklerimizin aynısı veya fazlası olursa eski pozisyonumda devam edeceğim”sözleriyle açıkladı.

“İsveç denklemin sadece bir parçası”Menendez, bazı senatörler için sadece İsveç’in NATO üyeliği sorununun masada olabileceğini ifade etti. “Ama benim için değil”söz konusu.

ABD’de hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, Türkiye’ye F-16 satışı için İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması gerektiği kuralını uyguluyor.

Ayrıca Demokratlar, Ankara’dan Cumhuriyetçilere göre daha fazla talepte bulunuyor. Bob Menendez liderliğindeki demokratlar, Türkiye’den özellikle Yunanistan ve Kıbrıs konusunda tavizler bekliyor.

İsveç’in üyeliğini onaylamanın yanı sıra, Ankara’nın Atina’ya yönelik saldırgan tavrını durdurmasını, Ermenistan’a karşı Azerbaycan’a yönelik takviye kuvvetlerine son vermesini ve gazetecileri ve muhalifleri serbest bırakmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu