Haber

Kremlin: CSTO, Ermenistan’ın tatbikat kararı konusundaki tutumunu netleştirecek

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (CSTO) bu yıl Ermenistan’da ortak askeri tatbikat yapamayacağını açıklayan Erivan’ın tutumunun detaylarının netlik kazanacağını belirtti.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın KGAÖ’nün 2023’te ülke topraklarında tatbikat yapmayı uygun bulmadığına ilişkin açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Peskov, söz konusu açıklamanın az önce Paşinyan tarafından yapıldığına işaret ederek, “KGAÖ’deki meslektaşlarımın temasa geçeceğini düşünüyorum. Ermenistan’ın tutumunun ayrıntılarını netleştirecekler” dedi. terimleri kullandı.

Peskov, Ermenistan’ın her halükarda Rusya’nın yakın müttefiki olduğuna işaret ederek, “Şu anda çok zor konular da dahil olmak üzere diyaloğu sürdüreceğiz.” dedim.

CSTO başka bir ülkede tatbikat için çalışmalara başladı

Öte yandan CSTO Ortak Karargah Sözcüsü Vladislav Shchegrikoviç, yaptığı açıklamada örgütün bu yıl Ermenistan’da değil, başka bir üye ülkede tatbikat düzenleme çalışmalarına başladığını söyledi.

Shchegrikoviç, “CSTO Ortak Karargahı şu anda böyle bir tatbikatın diğer üye devletlerin topraklarında yapılması olasılığına ilişkin öneriler geliştiriyor.” dedi. terimini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, CSTO Barış Güçleri tarafından bu yıl Ermenistan topraklarında düzenlenmesi planlanan “Sarsılmaz Kardeşlik-2023” tatbikatına Rus Kara Kuvvetlerinin katılacağını duyurdu.

Ancak Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Ermenistan Savunma Bakanlığı, mevcut durumda Ermenistan’da tatbikat yapılmasını uygun bulmadığımızı yazılı olarak KGAÖ Karargahına bildirdi. En azından bu tatbikat Ermenistan’da yapılmayacaktır. yıl.” açıklama yapmıştı.

haberkarpuzlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu