Haber

İddia: Fahrettin Altun, Erdoğan’ın İmamoğlu yanıtını sansürledi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkmenistan dönüşü gazetecilerle yaptığı sohbette İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis ve siyaset yasağına ilişkin bir soruyu yanıtladı, ancak verdiği cevaba sansür uygulandığı iddia edildi. Tezlere göre Erdoğan, yanıtında yargının bağımsızlığından bahsetmişti. Ancak bu soru ve cevabı, Erdoğan’ın uçakta gazetecilerle yaptığı konuşmanın medya versiyonunda yer almadı.

Erdoğan, YSK lideri ve üyelerine ‘aptal’ diyerek İmamoğlu’na hakaret ettiği teziyle 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldıktan sonra hızla Türkmenistan’dan dönmüştü. Ancak uçakta gazetecilerle yaptığı röportajda İmamoğlu kararından hiç bahsedilmemesi dikkat çekti.

‘BÖYLE BAĞIMSIZLARDAN YARGI CEVAP’

Gazeteci İsmail Küçükkaya, Halk TV yayınında İmamoğlu’nun sorusunun Erdoğan’a sorulduğunu öğrendiğini söyledi. Küçükkaya başka detay vermedi. Ancak kanalda bir sonraki programı hazırlayan Ayşenur Arslan, Küçükkaya ile oynadığı maçta yaşananları öğrendiğini belirterek, İmamoğlu’nun sorusunu Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler’in sorduğunu anlattı:

“Sordu. Erdoğan yanıtladı. İsmail Küçükkaya’nın kaynağı Ayşe Böhürler değil. Başka bir isim. Bana da söylemedi. Alıntılanan isim demedi ama ‘Erdoğan ne dedi?’ Yanıt olarak. Çünkü yanıt verdi. Yalnızca ‘Yargı bağımsız’ gibi insanlardan gelen ortalama yanıt. O yazı gidince ‘Galaktik İletişim Başkanlığı soru cevap sordu. Erdoğan daha sonra ‘Gereksiz sorular sordular, ben de o dönemde öyle bir şey söyledim’ mi dedi, yoksa ‘Galaktik İletişim Başkanlığı mı? İletişim Başkanlığı doğal olarak böyle bir karar aldı. İsmail Küçük Kaya da bunu bilmiyor. Ancak uçakta olay böyle gelişiyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu