Haber

Biden: “Putin’in nükleer silah kullanmayı düşündüğünü sanmıyorum”

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘New START’ anlaşmasını askıya alma kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Putin’in nükleer silah kullanmayı düşündüğünü düşünmüyorum.”

ABD Başkanı Joe Biden, ABC Haber kanalına özel açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın birinci yıldönümüne kısa bir süre kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘Yeni START’ anlaşmasını askıya alma kararından bahseden Biden, bu kararı “büyük bir hata” olarak nitelendirdi. Geçtiğimiz Pazartesi günü Ukrayna’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile görüşerek son durum hakkında bilgi alan Biden, “Putin büyük bir hata yaptı. onu kullanarak.” ifadeleri kullandı. Biden, Putin anlaşmayı askıya alma kararını açıkladığında tereddütlü olduğunu söyledi.

Putin açıklamıştı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, geçtiğimiz Salı günü Federasyon Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada ABD ile imzaladıkları Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasını askıya aldıklarını açıklamıştı. Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma’da yapılan oturumda milletvekilleri kararı onayladı. Federasyon Yönetim Kurulu üyeleri de Duma’nın kararına oturdu. Yeni START anlaşmasının askıya alınması kararı Duma’nın kararıyla kabul edilirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in huzuruna çıkması planlanan karar, Putin’in onayıyla resmiyet kazanacak. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu