Haber

26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

HABER: CEREN BALA TEKE / KAMERA: EYLEM Ladin KIYMET

26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılış töreni bugün Ankara’da yapıldı. Festivalde Onur Ödülü alan oyuncu Tilbe Saran, “Biz bugünün kahramanı, yarının iradesiyiz. Bu hiç durmadan akıyor. Temeli çökmüş, yarın dikilmiş emperyalizm… O duvar, o duvarınız bize saçmalık.”

Bu yıl “Daha çok daha az değildir” temasıyla düzenlenen 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılış töreni bugün Ankara’da Opera Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Festivalin açılış töreninde Onur Ödülü oyuncu Tilbe Saran’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü oyuncu Asiye Dinçsoy’a, yönetmen, senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a ve Genç Cadı Ödülü oyuncu Öyküsü Özyürek’e verildi. Onur Ödülü’nü alan oyuncu Tilbe Saran şunları söyledi:

“Türkiye şartlarında 25 yılı devirip 26. yılına taşıyabilen ve devam ettirebilen bir festival için gönülden teşekkür ediyorum. Bu hepimiz için büyük bir başarı. Teşekkürler var olun. Var olmaya devam edin. gerçekten eşsiz bir iş çıkarıyorsun.Sen bir umutsun.Bence şu anda ona en çok ihtiyacımız var.İlk seçimin sonuçlarını öğrenince Marmaray’a atlayan kızıl saçlı güzel hanımefendiye şunu söylemek istiyorum: geçen seçimde bir tanığın çocuğu doğurmaktan vazgeçtiğini söylemesi o duvar sizin o duvarınız bizimdir.hız ne bir din adamının dumanlı vaadidir ne de bir hayalin iç açıcısıdır. tarihin o durdurulamaz akışından.Bize karşı çıkanlar,direndiler demektir.Özellikle hareketin, yürüyen toplumun ezeli yasalarına sapma yoktur,hareket yoktur,bugün yarına gelir ve varlığınız yok eder. bugün. ve durmadan akıyor. biz bugünün kahramanı yarının iradesiyiz. Bu sürekli akar. Yarını kuran, adımlarını tarihin akışına uyduran, temelleri yıkılan emperyalizmi vuran bizleriz. O duvar, senin o duvarın bize gelecek.

Festival 7 Haziran’a kadar devam edecek. Festival ile ilgili detaylı bilgiye fest.ucansupurge.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: ANKA / Kadın

seben-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu